Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

/ ROK SZKOLNY 2014/2015

ŚWIĘTO WSZYSTKICH MAM

Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka to najważniejsza osoba. Dlatego też z tej właśnie okazji 27 maja 2015 roku w Szkole Filialnej w Tarnowej odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Matki”. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność wierszem i piosenką. Po prezentacji słowno – muzycznej odbyły się warsztaty, podczas których mamy wcieliły się w rolę uczennic i przy pomocy swoich dzieci zmagały się z zadaniami z matematyki ćwicząc tabliczkę mnożenia i dodawanie w zakresie 100. Nie zabrakło też ćwiczeń z ortografii oraz znajomości bajek i baśni. Wszystkie mamy spisały się na medal i wszystkie zadania rozwiązały celująco. Na koniec szkolnych zmagań wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

 

 

Aktywny Mały Uniwersytet Latający

13 marca 2015r dzieci klas I-III wyjechały do ZSP w Grzymiszewie na spotkanie ze studentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy prowadzą zajęcia  AMUL – Aktywny Mały Uniwersytet Latający.

13 studentów uczących się na kierunkach: psychologia i biologia przyjechało, aby prowadzić zajęcia z uczniami szkoły podstawowej. W ciekawych strojach z innowacyjnym programem zajęć zachęcali do kreatywnego myślenia, rozwijania twórczych zdolności, czerpania radości z pracy w grupie. Dla dzieci studenci przygotowali zajęcia: „Chemia w kuchni”, „Mnemotechniki”, „Iluzje”, „Nie – Newton”, „Ile waży powietrze?” czy „Chromatografia”. Uczniowie chętnie angażowali się w zadania, które dostarczały wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Bajki uczą i bawią”

 

 

11 lutego 2015 r. podczas uroczystości pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych nastąpiło rozdanie nagród za konkurs czytelniczy „Bajki uczą i bawią”. W konkursie brało udział 9 uczniów z klasy II i III Szkoły Filialnej w Tarnowej.

W kategorii klas drugich i trzecich największą ilość punktów zdobyli:

1. Florian Bocian – I  miejsce

2. Gabriela Bielecka – uczennica klasy IIb

3. Kinga Bakalarska –  III miejsce

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

W Szkole Filialnej w Tarnowej zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 22 stycznia uczniowie z kl. 0- III zaprosili swoich dziadków na tą wspaniałą imprezę.

W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały piękny program artystyczny. Dzieci w formie wierszy i piosenek złożyły dziadkom i babciom życzenia. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne garnitury, torebki i laurki z życzeniami. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. W dalszej części babcie i dziadkowie wcielili się w rolę uczniów i wspólnie z wnukami rozwiązywali zadania związane z tabliczką mnożenia, układali zdania z rozsypanek wyrazowych dotyczących znajomości bajek i baśni. Po czym babcie i dziadkowie musieli przygotować dowolny strój karnawałowy dla swoich wnuków. Na zakończenie zmagań konkursowy dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnej zabawy słowno-muzycznej, która przyniosła wszystkim dużo radości.

Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

 

 

SPOTKANIE WIGILIJNE

Wigilia dla większości z nas to najpiękniejszy i najmilszy wieczór w roku. 19 grudnia w Szkole Filialnej w Tarnowej tradycyjnie jak co roku, odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli rodzice oraz zaproszeni goście. Spotkanie opłatkowe poprzedzone zostało warsztatami bożonarodzeniowymi na których dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały ozdoby choinkowe: choinki z szyszek oraz stroiki ze świerku. Po warsztatach odbyła się część artystyczna przygotowana przez dzieci kl. 0-III. Oczywiście nie zabrakło prezentów od Świętego Mikołaja. W świątecznej atmosferze wszyscy wspólnie biesiadowali przy wigilijnym stole. Ten przedświąteczny czas refleksji i zadumy rodzice spędzili razem ze swoimi pociechami. Spotkanie upłynęło w miłej i świątecznej atmosferze.

 

Spotkanie z Mikołajem

Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci. Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, w dniu 5 grudnia pojawił się w naszej szkole długo oczekiwany przez dzieci gość- Mikołaj – kochany przez wszystkich. Cały rok czekał na ten dzień, aby wręczyć prezenty. Dzieci się bardzo ucieszyły z tej niezwykłej wizyty. Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Mikołaj obdarował dzieci słodkimi upominkami.

 

Mikołajki

W dniu 3 grudnia z okazji mikołajek dzieci z klasy 0-III wyjechały do kina do Konina na film „7 krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę”. Mamy nadzieję, że wszystkim bardzo podobała się współczesna wersja bajki i że wszyscy świetnie się bawili.

 

ANDRZEJKI

Wieczór Andrzejkowy, obchodzony jest zwykle w wigilię św. Andrzeja. W tym roku w naszej szkole postanowiono uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” w dniu 28 listopada. W tym dniu wprowadzono uczniów w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżono sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Na uczniów klas 0-III czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z kubeczków (wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. Pierścionek –oznacza w przyszłości małżeństwo, Moneta –bogactwo, Klucze –dobrobyt, szczęście, Cukierek –dobre i słodkie życie, Różaniec- kapłaństwo). Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku. Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było poznać imię przyszłej sympatii – serduszka z imieniem chłopców i dziewczynek, przekładanie butów oraz wróżba kwiatów. Przez cały czas uczniom naszej szkoły towarzyszył uśmiech na twarzach. Mamy nadzieję, że uczniowie w tym dniu bawili się wyśmienicie.

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Z okazji Święta Pluszowego Misia, po raz kolejny zorganizowano uroczystość w naszej szkole. Każde dziecko w tym dniu przyniosło do szkoły swojego misia - pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.

W tym dniu postanowiłyśmy przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiem. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, co bardziej rozbudziło ich ciekawość a jednocześnie zachęciło przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą. Na zakończenie chętne dzieci czytały fragmenty „Kubusia Puchatka” recytowały wiersze, śpiewały znane piosenki o misiach. Młodsze dzieci kolorowały misie, starsze rysowały swoją maskotkę. Wspólna zabawa przy muzyce dobiegła końca, ale wydaje mi się, że to nie koniec przygód pluszowego misia.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Podobnie jak w latach ubiegłych w listopadzie w naszej szkole obchodzono Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku wszyscy uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych podczas, których poznali przygody wiewiórki Wiki z programu „Nie pal przy mnie proszę” oraz przygody Dinusia z programu „Czyste powietrze wokół nas”. Kulminacyjnym punktem zajęć było wykonywanie znaczków „Nie pal przy mnie proszę” i naklejenie odpowiedniego obrazka. Na koniec spotkania uczniowie umieścili wykonane przez siebie znaczki na własnych koszulkach i wspólnie pozowali do zdjęcia. Dodatkowo uczniowie klasy II i III namalowali postać wiewiórki Wiki a uczniowie klasy 0-I postać Dinusia.

W ramach obchodów w/w święta ogłoszono konkurs plastyczny „Nie pal przy mnie proszę”. Plakaty były wykonywane techniką dowolną, liczyła się przede wszystkim zgodność z hasłem. Po wykonaniu plakatów nastąpiło ich omówienie, a następnie ekspozycja na holu szkoły.

Głównym celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem.

 

 

 

Akcja ”KOREK”

Zbieranie nakrętek to charytatywno-ekologiczne działanie, polegające na łączeniu przyjemnego z pożytecznym, które zdobyło w naszej szkole szeroką popularność i stało się codziennością. Od dwóch lat uczniowie zbierają plastikowe nakrętki po napojach i detergentach. Do akcji włączyli się także pracownicy szkoły i rodzice. Zebrany towar przekazujemy rodzinie wybranego dziecka. Ta zaś sprzedaje go firmie recyklingowej, która przetwarza zebrane zakrętki na nowe, na opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane są na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebującego dziecka. Uczniowie zbierają nakrętki dla Mikołaja - chłopca, który urodził się bez rąk i nóżek. Dla nas ten mały plastikowy element nic nie znaczy – Mikołajowi może ułatwić życie. Oprócz odrobiny chęci, akcja nic nie kosztuje a satysfakcja wielka. Uczniowie naszej szkoły całym sercem zaangażowali się w humanitarną zbiórkę, czego owocem jest już kilka worków kolorowych nakrętek. Jesteśmy dumni z naszych dzieci, że do akcji podeszły z należytą powagą i traktują ją jak swój koleżeński obowiązek.

 

Zbiórka nakrętek to pomysł sprawdzony. Wyrabia systematyczny nawyk segregowania odpadów oraz daje poczucie, że możemy zrobić coś dobrego dla potrzebujących.



DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM ICH RODZICOM I KREWNYM,

którzy włączyli się w ww. akcję w zeszłym roku szkolnym i zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek i dostarczania ich do szkoły.

 

 

Wycieczka do lasu

Las jest bogatym "źródłem” poznania świata przyrodniczego, dlatego dzieciom należy stwarzać różne okazje do poznawania środowiska naturalnego w toku różnorodnych form aktywności. I właśnie temu miała służyć wycieczka do Nadleśnictwa w Turku. Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Po lesie oprowadzał nas leśniczy. Pokazał dzieciom w jaki sposób można określić wiek drzewa, oraz jak zmierzyć jego wysokość. Dzieci wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

 

 

 Śniadanie daje moc!

Podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach Dnia Zdrowego Jedzenia, w dniu 20 października 2014 r. cała nasza szkolna społeczność wzięła udział w akcji „Śniadanie daje moc!.. Zależało nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć z przypomnieniem przede wszystkim ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów.

Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły produkty potrzebne do przygotowania zdrowego śniadania. Na miejscu przy pomocy wychowawczyń przygotowali kolorowe kanapki i sałatki owocowe. Punktem kulminacyjnym było wspólne drugie śniadanie. Śniadanie było wyjątkowo smaczne.

Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności. 

 

Sprzątanie Świata

Jak co roku dzieci naszej szkoły przystąpiły do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata i wraz z opiekunami ruszyły sprzątać Świat. Głównym celem było podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej i zaangażowanie w sprawy ochrony naturalnego środowiska. Uczniowie zaopatrzeni w rękawice i foliowe worki w dobrych humorach przystąpili do wykonania zadania.

W akcji uczestniczyło około 33 uczniów z klas O-III. Sprzątanie objęło teren szkoły, pobocza drogi oraz przystanek autobusowy. Odpady zostały posegregowane i oddane do odbioru. Nasi uczniowie zebrali 1 worek plastiku, 1 worek makulatury. Cieszymy się, że odpadów było tak mało. Chcieliśmy naszą akcją rozbudzić współodpowiedzialność za jakość otaczającego nas środowiska  dając możliwość odpowiedzialnego wyboru. 

 

 Dar Serca

         Tak niewiele trzeba, aby zrobić coś dobrego dla innych! Krótki list, który możemy napisać do chorych dzieci, sprawi, iż będzie im łatwiej walczyć z chorobą i z uśmiechem patrzeć w przyszłość. Pisząc listy, podtrzymujemy ich tradycję i wiarę w siłę słów przelanych na papier.

         Chore dzieci często zmuszone są do długotrwałych pobytów w szpitalu, dlatego tak ważne jest dla nich wsparcie, które otrzymują w listach.

Każda korespondencja, doręczona do rąk własnych, dodaje im wiele otuchy.

          Tak też uczynili uczniowie kl. II i III, którzy po raz kolejny przystąpili do akcji pisania listów do chorych dzieci. Tym razem odpowiedzieli na apel matki 4 letniego Mateusza, która prosiła o wysłanie dla niego listu lub kartki z życzeniami.

Mateusz choruje na nowotwór złośliwy z przerzutami, nie zostało mu zbyt wiele życia bo choroba okazała się bardzo złośliwa niewyleczalna.

Mamy nadzieję, że listy i kartki z życzeniami wywołają uśmiech i radość na twarzy Mateusza.  

WWW.ZSPGRZYMISZEW.PL © 2009  CMS           Odwiedzin: 1562771

projektowanie stron www